Jdi na obsah Jdi na menu
 


co je to Agility?

   Co je to Agility? 

Je to takový „psí“ parkur, který vznikl v Anglii v 2/2 20. století.

 Na vyhrazeném prostoru jsou umístěny skokové překážky, tunely, houpačky, slalom a jiné „záludnosti“, které musí pejsek s psovodem   ( ten naštěstí neskáče :) ) překonat v předem určeném pořadí. Je to velice dynamický, rychlý a čím dál více populární kynologický sport.
Je sympatický také proto, že se ho můžou zúčastnit i pejsci bez PP a voříšci. Někteří se tomuto sportu věnují profesionálně – mají svá mistrovství světa, někteří jen tak.... pro tu zábavu se svým psem....děti, dospělí, ale i důchodci...zkrátka všichni komu tento kynologický sport učaroval.

agility-prekazky.jpg


Pravidla :
Překážky se musí zdolat v daném pořadí a v co nejkratším časovém limitu. Za každou chybu nebo překročený čas ( max. stanovený čas ) je tým penalizován trestnými body. Někomu to přijde hračka, ale pes se po parkuru pohybuje bez obojku a bez vodítka veden pouze hlasem a vizuálními povely svého psovoda. Proto je tak důležitá souhra psa a jeho psovoda a to, jak je pes ovladatelný. Pokud pes překoná překážku mimo pořadí, opustí parkur nebo překročí časový limit, je diskvalifikován.

Rozdělení kategorii dle velikosti pejska ( výška v kohoutku ):
Small - S (malý) do 34,99 cm včetně
Medium - M (střední) od 35 cm - do 42,99 cm včetně
Large - L (velký) od 43 cm včetně

 

 

staflik-a-spagetka.jpg

 

Rozdělení podle obtížnosti:
A1 - začátečníci
A2 - pro již trochu zkušené pejsky něco těžšího
A3 – pro ostřílené závodníky
Na neoficiálních závodech se můžeme setkat také se závody pro „baby“ štěňata do 18 měsíců a nebo pro veterány.